Planiranje trudnoće

Jesam li spremna za trudnoću?

Odluka da imate dijete jedna je od najvećih odluka koje ćete ikada donijeti i stoga o njoj treba dobro razmisliti. Kada počnete razmišljati o trudnoći, bitno je da pripazite na svoje zdravlje i zdravlje svog partnera. Većina nas uživa u seksu, pa bi trudnoća trebala biti jedna od najprirodnijih stvari na svijetu. Pokušajte si dati tri mjeseca da se pripremite za trudnoću, a u tom razdoblju pokušajte biti što zdraviji i smanjiti sve svoje loše navike.

Vaš partner će također morati biti oprezan. Spermijima je potrebno oko tri mjeseca da se razviju i trebali biste osigurati da budu što aktivniji. Imati dijete je najvažnija odluka koju ćete ikada donijeti, stoga će malo planiranja unaprijed pomoći da vaša beba započne na najbolji mogući način.

Priprema za trudnoću

Vaše šanse da zatrudnite i imate zdravu trudnoću veće su ako ste vi i vaš partner u što boljoj formi i zdravlju. Trebali biste obratiti pažnju na sljedeće kako biste se pripremili za dijete.

Medicinska stanja

Ako imate bilo koje medicinsko stanje koje bi moglo utjecati na vas ako zatrudnite, o tome biste trebali razgovarati sa svojim liječnikom. Medicinska stanja koja bi mogla utjecati na vas ili vašu trudnoću mogu uključivati bilo što od sljedećeg:

Dijabetes

Epilepsija

Visoki krvni tlak

Astma

Endometrioza

Problemi sa srcem ili tromboza

Ako imate bilo koje od ovih stanja važno je da razgovarate sa svojim liječnikom i stavite ih pod kontrolu prije nego što zatrudnite. Također možete zatražiti od svog liječnika da vas testira na bolest srpastih stanica (SCD) i talasemiju, oba su nasljedni poremećaji krvi. Uvijek možete zatražiti da vas testiraju prije nego što pokušate začeti dijete ako mislite da ste u opasnosti.

Lijekovi

Ako uzimate lijekove za bilo koje zdravstveno stanje, morat ćete razgovarati sa svojim liječnikom kako biste bili sigurni da su sigurni za uzimanje u trudnoći.

Seksualno zdravlje

Ako postoji bilo kakva mogućnost da vi ili vaš partner imate spolno prenosivu infekciju, preporučuje se da obavite potpuni pregled seksualnog zdravlja, čak i ako nitko od vas nema simptome. Ako imate spolnu infekciju, to bi moglo utjecati na vaše šanse za trudnoću ili uzrokovati probleme tijekom trudnoće, a može se prenijeti i na bebu.

Dijeta

Kako bismo povećali svoje šanse za začeće, dobro je imati zdravu tjelesnu težinu. Prekomjerna ili premala tjelesna težina može otežati trudnoću. Svake se godine bebe rađaju s nepotrebnim zdravstvenim problemima, a ti problemi obično nastaju zbog kondicije i prehrane majke. Obraćanje pozornosti na prehranu prije i tijekom trudnoće koristit će vašem nerođenom djetetu dajući vašem tijelu zalihe hranjivih tvari. Ne biste trebali jesti više hrane dok ste trudni, ali trebali biste biti svjesni hranjivih tvari prisutnih u hrani koju ste odlučili jesti. Uzimanjem tableta folne kiseline do 12. tjedna trudnoće možete poboljšati svoje zdravlje gotovo odmah.

Prijedlozi za zdravu prehranu

Svježe voće, salata i povrće izvrsni su izvori vitamina, minerala i vlakana pa pokušajte jesti barem pet porcija svaki dan. Ne zaboravite da povrće ne prekuhavate jer time uništavate sadržaj vitamina C.

Osnovu vaše prehrane trebaju činiti namirnice bogate škrobom poput integralnog kruha, tjestenine, krumpira, riže i žitarica. Osiguravaju važne vitamine i vlakna, a ne sadrže mnogo kalorija.

Nemasno meso, piletina, riba, jaja i mahunarke su dobri izvori proteina i trebali biste pokušati jesti dvije porcije svaki dan.

Masna riba poput sardina sadrži vitamin D koji vašem tijelu pomaže apsorbirati kalcij.

Jedite svaki dan neke mliječne proizvode bogate kalcijem – sir, obrano ili poluobrano mlijeko i jogurt.

Pokušajte jesti manje slatke hrane. Dodatne kalorije neće osigurati nikakve vrijedne hranjive tvari.

Smanjite sol i masnu hranu.

Visoke razine vitamina A mogu uzrokovati urođene mane pa je najbolje izbjegavati jetru i proizvode od jetre.

Prerađena hrana sadrži puno šećera, soli i masnoće pa je treba izbjegavati.

Vježbajte

Ako ste u dobroj formi prije nego što zatrudnite, spriječit ćete osjećaj umora kako trudnoća bude napredovala i održavat će vaš dobitak na težini unutar razumne granice. Samo zato što ste trudni ne znači da biste trebali prestati vježbati. Neka vježba je dobra za vas tijekom trudnoće. Vježbanje će vam pomoći održati tijelo u dobrom fizičkom stanju i poboljšati tonus mišića i držanje.

Imunizacija

Prije nego što pokušate zatrudnjeti, trebali biste posjetiti svog liječnika kako biste bili sigurni da ste primili sva potrebna cijepljenja. Provjerite jeste li primili cijepljenje protiv rubeole prije nego što pokušate zatrudnjeti. Rubeola je virusna bolest koja može uzrokovati pobačaj ili invaliditet (npr. sljepoću) vaše bebe. Ako vam treba cijepljenje protiv rubeole mora se obaviti najmanje tri mjeseca prije nego što pokušate zatrudnjeti.

Pušenje, alkohol i droge

Najvažnija stvar koju možete učiniti za zdravlje svoje bebe je prestati pušiti. Ako pušite, vaše šanse za začeće možete smanjiti tri puta. Pušenje općenito predstavlja veliku opasnost za zdravlje, ali ako pušite tijekom trudnoće ili udišete tuđi dim, lišavate svoje nerođeno dijete kisika. Bebe čiji su roditelji pušači imaju veću vjerojatnost da će se prerano roditi i imati malu porođajnu težinu što vaše novorođenče može učiniti mnogo osjetljivijim na infekcije u prvih nekoliko tjedana. Pušenje također povećava šanse za pobačaj, mrtvorođenče ili bebu s malformacijama. Liječnici su također otkrili da je pušenje jedan od najvažnijih faktora rizika za iznenadnu dojenačku smrt. Nije provedeno dovoljno istraživanja o učincima e-cigareta pa bi bilo sigurnije ne koristiti ih. Mnoge žene često kažu da su prestale piti tijekom trudnoće. Ako povremeno popijete piće, to neće naškoditi vama ni vašoj bebi. Međutim, redovita obilna konzumacija uzrokovat će probleme. Kako nitko ne zna koliko je sigurna količina za piće, najbolje bi bilo da se svi zajedno odreknete alkohola. Ako ipak volite popiti alkoholna pića, pokušajte piti ne više od dvije jedinice alkohola jednom ili dva puta tjedno.

Mnogi lijekovi ulaze u krvotok vaše bebe iz vašeg vlastitog. Neki su antibiotici prilično bezopasni i mogu se koristiti za liječenje određenih stanja vašeg djeteta, ali nemojte uzimati lijekove koje vam nije propisao liječnik koji zna da ste trudni. Ako ste uzimali oralnu kontracepciju, trebali biste pričekati tri mjeseca prije nego što pokušate zatrudnjeti. Paracetamol i jednostavni lijekovi za probavne smetnje sigurni su za uzimanje, ali uvijek je najbolje razgovarati s liječnikom ili ljekarnikom prije toga.

Ne treba naglašavati kako opojne droge treba uvijek izbjegavati, ali kada pokušavate začeti dijete i tijekom trudnoće to je apsolutni imperativ. Konzumacija droga može utjecati na ovulaciju kod žena i smanjiti količinu sperme kod muškaraca. Konzumacija kokaina može uzrokovati ozbiljno smanjenje opskrbe kisikom vaše bebe, a bebe rođene od majki koje su ovisne o heroinu, također mogu biti ovisne pri rođenju. Ako vam je potrebna pomoć da prestanete koristiti droge, obratite se svom liječniku za savjet.